به انتظار روزهای خوب ننشینیم، به انتظار فرج زمینه ساز و عمل کننده به خوبی ها باشیم.
خرداد 23, 1396 نوشته شده توسط 

اخلاق مهدوی

به نام خدا

بشر هماره از ابتدای تاریخ از بی اخلاقی ها و جنگ ها و نزاع های قومی و قبیله ای رنج برده و در انتظار جامعه ای است که در آن اخلاق به اوج خود رسیده و انسان ها در کنار یکدیگر در صلح و صفا زندگی کنند.

 

به نام خدا
بشر هماره از ابتدای تاریخ از بی اخلاقی ها و جنگ ها و نزاع های قومی و قبیله ای رنج برده و در انتظار جامعه ای است که در آن اخلاق به اوج خود رسیده و انسان ها  در کنار یکدیگر در صلح و صفا زندگی کنند.


یکی از اساسی ترین برنامه های حکومت موعود حضرت ولی عصر اروحنا فداک پرورش روح انسان ها و به کمال رساندن فضایل معنوی و سجایای اخلاقی است.
در همین راستا خانواده مهدوی باید یکی از محورهای اساسی تربیتی خویش را اخلاق مهدوی قرار داده و فرزندانی پرورش دهد که در خانواده و اجتماع در اوج کرامت اخلاقی باشند.گفتنی است امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خلیق ترین مردم است لذا محب در راستای سنخیت با محبوب خویش راهی جز لطافت طبع و حسن خلق ندارد .
او برا ی جلب توجه محبوب خویش و نزدیک شدن به خلقیات او با تمرین ها و کسب معارف لازم سعی دارد خود را مزین به اخلاق مهدوی نماید.
از این رو  به بیان راهکارهایی برای کسب اخلاق  مهدوی می پردازیم.
وقف مهدویت:
همانگونه که در فصل های گذشته بیان کردیم عظمت انتظار آنقدر بالاست که باید یک عده ای خویش را وقف انتظار کنند.
امام باقر علیه السلام می فرماید:
عَنْ عَبْدِ الْحَمِيدِ الْوَاسِطِيِّ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ الْبَاقِرِ ع
قَالَ قُلْتُ لَهُ أَصْلَحَكَ اللَّهُ لَقَدْ تَرَكْنَا أَسْوَاقَنَا انْتِظَاراً لِهَذَا الْأَمْرِ
فَقَالَ ع يَا عَبْدَ الْحَمِيدِ أَ تَرَى مَنْ حَبَسَ نَفْسَهُ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا يَجْعَلُ اللَّهُ لَهُ مَخْرَجاً بَلَى وَ اللَّهِ لَيَجْعَلَنَّ اللَّهُ لَهُ مَخْرَجاً رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً حَبَسَ نَفْسَهُ عَلَيْنَا رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْيَا أَمْرَنَا
طبق این روایت منتظر باید در راستای انتظار  خویش، تمام همت خود را به کار بندد تا در میان اعضای خانواده و اجتماع در همه زمینه ها سرآمد باشد.
موقوفه مهدوی می داند  برای نزدیک شدن به جامعه مهدوی باید ظرفیت ها را بالا برد لذا در بحث اخلاق مهدوی و رسیدن به کمال اخلاقی در دوران ظهور از هم اکنون خویش را آماده می نماید.


مطالعه و شناخت حضرت:
اولین قدم در انجام هر کاری کسب معرفت لازم نسبت به آن است. لذا ابتدا منتظر باید  شناخت کافی از اما م خویش و جامعه ی آرمانی که انتظارش را می کشد کسب نماید تا بتواند به بهترین وجه خویش را مهیای آمدن موعود کند.


کارمند مهدوی:
منتظر در میان افراد خانواده خلیق ترین و در اجتماع نیز از جایگاه اخلاقی بالایی برخوردار است او در محیط کاری خویش نمونه کامل یک کارمند مهدوی خواهد بود.4


اوج توانمندی:
مهدوی هر لحظه خویشتن را برای یاری امام آماده نگه می دارد و مواظب است تا دیروزش با امروزش یکی نشود زیرا برای کمک و یاری امام باید در  اوج توانمندی بود.


تامین معیشت:
یکی از رذایل اخلاقی حرص و طمع در کسب ثروت و مال اندوزی است .بسیاری از جرایم در طول تاریخ به سبب ترس  بشر از گرسنه ماندن و تامین معیشت اتفاق افتاده است  حال آنکه روزی رسان خدای رزاق بوده که تامین معیشت موری را در دل سنگ از یاد نمی برد.
یکی از ابتدایی ترین امور در دولت کریمه حضرت ولی عصر روحی له الفدا وفور نعمت و ثروت است. مطابق با روایات تامین معیشت افراد در دوران ظهور یکی از پیش پا افتاده ترین امور خواهد بود لذا منتظری که وقف مهدویت شد هرگز در کسب مال و ثروت حرص و طمع نمی ورزد چونکه می داند معیشت او را خداوند عهده دار است.


اخلاق هنری و علمی:
علم و هنر  دو  عنصر مهم و تاثیر گذار در دنیای امروز است .به طبع اخلاق  علمی و اخلاق هنری دو اصل مهم از اصول کما ل اخلاقی در جامعه ظهور و جامعه منتظر است.منتظر علاوه بر اینکه باید  خویش را  چنان تربیت نماید که امام  روی او و علم و هنرش حساب کند در زمینه اخلاق علمی و هنری نیز  باید پایبند به احکام و اصول اخلاقی ای باشد که در دولت کریمه حضرت بقیه الله الاعظم روحی له الفدا به منصه ظهور گذاشته خواهد شد.


انجام مستحبات:
منتظر تمامی اعمال مستحبه خویش را به نیابت از مولایش انجام دهد.
حج رفتن و حج فرستادن به نیابت از حضرت
اهداء صدقات به نیابت از حضرت 
پرداخت صدقه برای سلامتی  یا تسهیل ظهور وجود نازنین حضرت بقیه الله الاعظم روحی له الفدا
زیارت قبور مطهر ائمه علیهم السلام به نیابت از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف


دعای امام:
کسی که وقف انتظار و مهدویت شد مورد دعای امام قرار می گیرد لذا هماره در اوج امید و آرامش قرار دارد و  هیچ بلا یا مشکلی نمی تواند آرامش او را سلب نماید .


کمک خواستن از حضرت هنگام گرفتاری:
خیلی از آسیب های اجتماعی و اخلاقی در جوامع ناشی از تحقیر افراد در درون خانواده یا اجتماع است.در روزگاران گذشته عده ای همواره برای کسب مایحتاج زندگی خویش در خدمت اربابان و چپاول گران بوده و زیر بار شکنجه ها و تحقیر های آنان شخصیت خود را از دست داده ولذا در میان خانواده خود رفتاری مشابه را نشان می دادند .اکنون نیز همان مکانیزم ارباب و رعیتی هست و بسیاری از مردم به جای اینکه برای برآورده شدن حوائج خویش  نز د پروردگار بروند  دست نیاز سمت همنوع خویش دراز نموده و زیربار تحقیرها  شخصیت خویش را پست پنداشته و از عزت نفس برخوردار نیستند لذا اخلاق اجتماعی در این دوران نیز بسیار ضعیف  است.
اما مهدوی در سایه کمک خواهی از مولا عزت نفسش تقویت شده اخلاقش نیکو می گردد چرا که مولا در عوض کمکش نه منتی می نهد و نه تحقیری در کار است.


اندوهگین بودن از غیبت امام:
منتظر از دوری محبوب خویش اندوهگین است اما این حزن و اندوه را در دل خویش نهان ساخته و نمی گذارد این غم و اندوه او را تحت تاثیر قرار دهد  .
او  غم های خویش را مدیریت می نماید و در میان جمع هماره لبخند  بر لب دارد  حال آنکه در درون بی تاب مولای خویش است.

448 آخرین ویرایش در سه شنبه, 23 خرداد 1396 ساعت 07:21

برای تو...

جمعه ها طبع من احساس تغزل دارد         ناخودآگاه به سمت تو تمایل دارد
بی توچندیست که درکارزمین حیرانم        مانده ام بی تو چرا باغچه ام گل دارد
شاید این باغچه ده قرن به استقبالت         فرش گسترده و در دست گلایل دارد