به انتظار روزهای خوب ننشینیم، به انتظار فرج زمینه ساز و عمل کننده به خوبی ها باشیم.
خرداد 23, 1396 نوشته شده توسط 

چگونه به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نزدیک شویم؟

به نام خدا
چگونه به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نزدیک شویم؟


سال هاست شیعه درفراق امام مهربان و در انتظار دست نوازشگر پدر خود به سر می برد؛و تنها امید ظهور آن عزیز و اینکه اکنون حضور داشته و  آنها را می بیند مایه نشاط دل ها و تسلای جان ها می شود.

 

به نام خدا
چگونه به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نزدیک شویم؟


سال هاست شیعه درفراق امام مهربان و در انتظار دست نوازشگر پدر خود به سر می برد؛و تنها امید ظهور آن عزیز و اینکه اکنون حضور داشته و  آنها را می بیند مایه نشاط دل ها و تسلای جان ها می شود.
منتظر می داند فیض بردن از امام چونان بهره از خورشید پشت ابر است که اگر خود همت گمارده و جاذبه های نفسانی را کنار زند می تواند به امام نزدیک شده و بهره ویژه از او برد.
چگونه خویشتن را وقف مهدویت کنیم؟
برای نزدیکی به وجود نازنین امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باید خویشتن را وقف او سازیم.
امام باقر علیه السلام در پاسخ به کسانی که به خاطر انتظار بازارها را رها کرده بودند فرمود:
عَنْ عَبْدِ الْحَمِيدِ الْوَاسِطِيِّ عَنْ أَبي جَعْفَرٍ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ الْبَاقِرِ ع
قَالَ قُلْتُ لَهُ أَصْلَحَكَ اللَّهُ لَقَدْ تَرَكْنَا أَسْوَاقَنَا انْتِظَاراً لِهَذَا الْأَمْرِ
فَقَالَ ع يَا عَبْدَ الْحَمِيدِ أَ تَرَى مَنْ حَبَسَ نَفْسَهُ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا يَجْعَلُ اللَّهُ لَهُ مَخْرَجاً بَلَى وَ اللَّهِ لَيَجْعَلَنَّ اللَّهُ لَهُ مَخْرَجاً رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً حَبَسَ نَفْسَهُ عَلَيْنَا رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْيَا أَمْرَنَا
به نقل از عبد الحميد واسطي گفت: به حضرت امام باقر عليه السلام عرض کردم : خداي اصلاح کار شما را فرمايد به خدا قسم ما بازارهاي خود را به
خاطر انتظار اين امر وانهاديم تا آنجا که نزديک شده برخي از ما به گدايي افتد. فرمود: اي عبد الحميد آيا ديده اي که کسي در راه خدا خود را دچار زحمتي کند و خدا براي او راه فرج وگشايش نگشايد؟ آري به خدا قسم البته خدا برايش راه گشايش باز مي کند خداي رحمت کند بنده اي را که در راه ما خود را برنج  افکند، خداي رحمت کند بنده اي که امر ما را زنده کند.
از این روایت می توان دریافت عظمت انتظار سلاله خوبی ها به قدری بالاست که باید عده ای خویش را وقف انتظار کنند.
خداوند نیز در پاداش آنان تأمین معیشتشان را به عهده می گیرد.به عبارت دیگر وقتی خویش را وقف امام کنی، یعنی حرکت به سوی ظهور خواهی کرد، و هر کسی حرکت به سوی ظهور داشت، از نور های دوران ظهور بهره مند می شود که پیش پا افتاده ترین برکات و نور های دوران ظهور، تامین معیشت خواهد بود.
گفتنی است مهم ترین مساله این است که چگونه می شود خویش را وقف مهدویت کنیم؟
آمادگی به اندازه توان خویش
نهایت آرزوی منتظران ، آن است که در برپایی مدینه فاضله و حکومت جهانی دادگستر هستی سهمی داشته باشند .لازمه نیل به این سعادت بزرگ این است که هر کس طبق توانی که دارد در راستای کمک و یاری رسانی امام برای عصر ظهور از هم اکنون خویش را آماده کند.
نباید دیروزمان با امروزمان یکی باشد
منتظر نباید امروزش با دیروزش یکی باشد زیرا برای کمک و یاری رسانی به آن منجی عالم بشریت در جاری ساختن عدالت در رگ های هستی ، خلع سلاح ظالم ، مددرسانی مظلوم و .... باید در اوج توانمندی بود.
حضور در دولت کریمه امام مهدی علیه السلام و بودن در کادر یاران و سفیران امام مستلزم این است که اکنون به گونه ای باشیم که امام بتواند روی ما حساب کند.
بعنوان مثال اگر کسی خود را به  اوج علم و دانش مجهز نماید می تواند هم اکنون خود را در کادر آموزشی امام ببیند.
استقامت و پایداری:
حضور در وادی انتظار نیازمند استقامت و پایداری در برابر مشکلات و دشمنان بوده که لازمه آن مرابطه و ارتباط دائم با وجود نازنین امام است.
امام باقر(ع) در تفسير اين آيه 200 آل عمران  مى‏فرمايند:
«صبر كنيد بر اداى فرايض (يعنى در انجام تكاليف الهى استقامت داشته باشيد) و در برابر دشمنان پايدارى كنيد و با امامتان (كه انتظارش را مى‏كشيد) مرابطه نماييد»


بالابردن ظرفیت
ظرفیت خویش را بالا بردن ما را به جامعه مهدوی نزدیک می سازد.در آن حکومت موعود و عدالت گستر همه چیز به اوج خود خواهد رسید لذا برای درک آن دوران لازمست ظرفیت ها را بالا ببریم .


کارمند مهدوی
انتظار دارای ابعاد فردی و اجتماعی است لذا وقف مهدویت شدن علاوه بر جاری شدن انتظار در سراسر زندگی فردی در روابط و زندگی اجتماعی نیز باید مهدوی بود.
گفتنی است که انسان بیشترین وقت خود را در محیط کار سپری می کند لذا کارمند مهدوی یکی از اصلی ترین محورهای موقوفه مهدوی است.
کارمند مهدوی یعنی اختصاص دادن قسمتی از زندگی به امام عصرعج به صورت کاملا جدی!
من باب مثال می توان گفت رعایت حق و انصاف نسبت به دیگران به نیت زمینه سازی ظهور .
هدیه مستحبات به امام
منتظر مشتاق و بی تاب مولای خویش است از این رو از هر فرصتی برای جلب محبت و نزدیک شدن به او استفاده می کند و  در هر کاری دست توسل به دامان پر مهر امام می زند تا جاییکه برای اثبات عشق خود به محبوبش تمامی اعمال مستحبه خویش را به نیابت از مولایش انجام دهد.


آمادگی همیشگی
مهدوی هر لحظه خویشتن را برای یاری امام آماده نگهدارد او در مرابطه دائمی با مولای خویش است.


موقوفه مورد دعای امام است
کسی که وقف انتظار و مهدویت شد مورد دعای امام قرار می گیرد.همانگونه که امام باقر علیه السلام در روایت فوق کسانی که زندگی خود را رها کرده تا وقف انتظار شوند مورد دعای خویش قرار می دهد.


ظهور از ماست
غیبت امام بزرگترین مصیبت منتظر است اما او می داند همانطور که غیبت ازماست، پس ظهور هم می تواند از ما باشد لذا تمام تلاش خویش را بکار می گیرد تا از این غیبت طولانی خود و امام را برهاند.


باور داشت به امام
حضور در جاده انتظار نیازمند کسب معرفت نسبت به امام و اینکه او هست و چه جایگاهی دارد است.لذا منتظر در اولین قدم بسمت شناخت امام خویش می رود.
يار نزديک تر از من به من است
 وين عجب تر که من از خود دورم


فراتر از جاذبه ها
بهره بردن ما از امام عصر عج به میزان تلاش ما برای از بین بردن حجاب هاست.
به عنوان مثال، مي توان اشاره كرد كه اگر چه خورشيد در تمامي ساعات در حال افروختن و نورافشاني است، اما مادام كه ديوارهاي ضخيم خانه در ميان باشد ساكنان خانه نمي توانند از آن نورافروزنده استفاده كنند. حال اگر بجاي اين ديوارها ، شيشه هائي لطيف به كار برده شود، كساني كه در پشت اين شيشه ها قرار دارند مي توانند از آن نور استفاده كنند؛ و اگر فرض كنيم كه شيشه اي نيز در ميان نباشد، در آن صورت اينان مي توانند از گرماي خورشيد نيز بهره برند.


سنخیت با امام
«سنخيت» نخستين و مهمترين شرط براي نزدیک شدن به امام است.
سنخيت، علت انضمام است؛ و دو شي تنها به اين شرط مي توانند به هم منضم شوند و پيوستگي يابند كه از سنخيت نسبت به يكديگر بهره مندباشند
اگر كسي سنخيت با عالم ماده و ماديات داشته باشد، نمي تواند همسنخ عالم مجردات باشد و با فرشتگان و برتر از آنان، حضرت ولي عصر(عج) ارتباط برقرار كند. در نتیجه آنچه وظيفه ماست تشابه به آن حضرات و پيمودن راه آنان است.


تخلیه و تحلیه
تخليه نفس از رذائل اخلاقي و تحليه آن به صفات پسنديده، تنها راه ايجاد سنخيت و نزديكي به وجود نازنین امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  است؛ چه، مادام كه نفس انسان از صفات رذيله تخليه نشود و به صفات حميده آزين نبندد، حجابهاي نفساني مانع از ديدن خورشيد وجود آن حضرت است.
پس برای نزدیکی به حضرت باید ابتدا نفس خویش را از رذائل تخلیه کنیم!پرهیز از شخصی اندوزی
مهدوی مرز های شخصی خویش را گاهی باز ترش کرده و دیگران را در داشته های خویش شریک می کند چرا که او تمام داشته هایش را از مولا می داند و با بخشیدن داشته های خود به دیگران زمینه ساز ظهور محبوب خویش می شود.
همانطورکه مومن در سایه حکومت آن طبیب جان ها از جیب رفیقش پول می گیرد و او هیچ نمی گوید.
إمام باقر عليه السلام :
«إِذْ قَامَ الْقَائِمُ جَاءَتِ الْمُزَامَلَةُ وَ يَأْتِي الرَّجُلُ إِلَى كِيسِ أَخِيهِ فَيَأْخُذُ حَاجَتَهُ لَا يَمْنَعُهُ »
هنگامي كه قائم ما قيام كند، دوستى واقعى و صميميتى حقيقى پياده مى شود، هر نياز مندى دست مى برد و از جيب برادرايمانى خودبه مقدار نياز بر مى دارد و برادرش او را منع نمى كند.ترک بعضی دلبستگی ها به خاطر او
منتظر تمام دلبستگی هایش رنگ محبوبش را می گیرد و بعضی دلبستگی هایی که او را مولایش دور می سازد ترک نموده تا تنها دلداده صاحبش باشد. برای تمرین این کار میتوان از نماز شب کمک گرفت چرا که گذشتن از خواب شیرین و حلال برای هم نشینی با خدا و امام زمان عج انسان را تربیت می کند.


انس با قرآن
آیت الله قاضی (رضوان الله تعالی علیه) که به چنان انس و قربی در آستان قدسی امام زمان (ع) بار یافته بود، در توصیه های خویش می فرمایند: بر شما باد به تلاوت قرآن در دل شب با صوت نیکو ی محزون، چرا که آن شراب جان مؤمنان است.
آری تناسب یافتن با امام زمان (ارواحنا فداه) که شریک قرآن، بلکه روح و حقیقت قرآن است، انس و اتصال با قرآن و تحقق بخشیدن حقایق و معارف آن را می طلبد.


تجدید عهد
مهدوی هر صبحگاه قبل شروع هر کاری با مولای خویش تجدید بیعت می کند.
چه خوبست در هر تجدید عهد قرارهای روزانه با مولا بگذاریم
نوریان مر نوریان را طالبند
ناریان مر ناریان را جاذبند


اخلاص
امام زمان علیه السلام مخلَص ترین بنده روی زمین بوده و کسی است که راه مخلِصین را طی نموده و خدا او را انتخاب کرده و سرتا سر وجودش خدایی شده است.نفس او خدایی است، او عبد مخلَص خدا و آئینه تمام نمای صفات اوست .
لذا کسی می تواند به او نزدیک شود که خود به درجه ای از خلوص رسیده باشد.


مراقبت همیشگی از اعمال
کار برای امام زمان عج اینگونه است که به محض اینکه اشتباهی کردی گویی آب بسته ای و عملت دیگر خاصیت نخواهد داشت
از پیامبر پرسیدند که چرا ما از نمازمان لذت نمی بریم؟پیامبرفرمود: زیرا شما از چشم هایتان مراقبت نمی کنید. این چشم ناخالصی می آورد و اثرش را در اعمال دیگر می گذارد.
یعنی ما در عمل مان آب می بندیم و عمل آن خاصیت را ندارد.


نیت های ما در سال جدید برای یاری امام عج
از جمله ايامي که توسل به ساحت مقدس حضرت ولي عصر (عليه السلام) بسيار مناسب است روز نوروز است .
لذا حضرت امام صادق (عليه السلام) مي فرمايند :
ما در هر نوروز منتظر فرج هستيم چرا که آن از ايام ماست که اهل فارس آن را حفظ کردند.
سپس طي فرمايشاتي اعمال اين روز را اينچنين به مُعلي بن خُنَيس آموزش مي دهند:
غسل کن و پاکيزه ترين جامه هاي خود را بپوش و به بهترين بوهاي خوش معطر کن و در اين روز روزه بدار


محبوب سازی او میان مردم
محب هماره در پی این است که محبوب خویش را در میان مردم محبوب ساخته تا اینکه دیگران را متوجه او کرده و یاد او را در دل ها افکند.
بعنوان مثال با هدیه دادن به کودکان به نیابت از امام ،او را محبوب کودکان می نماید.


پرداخت هزینه برای برون رفت از دوران غیبت
انسان زمانی که شیء ارزشمندی را گم می کند لحظه ای در طلب آن گمشده آرام ندارد تا زمانی که او را بیابد .آیارواست منتظر در طلب گمشده ی خویش آسوده زندگی کند و تنها به دعا کردن بسنده نماید ، حال آنکه ادعای بی تابی برای محبوب را دارد؟!
بلکه در ظاهر و باطن باید تلاش خود را برای برون رفت از غیبت نشان دهد.
سید بن طاووس خطاب به فرزندش می گوید:
وصيت مي کنم تو را اي فرزند محمد و برادرت را و هر که واقف شود بر اين کتاب من، بر صدق و راستي در معامله ي خدا و ....
از جمله آنکه يافتم که اگر برود از آن کس که اعتقاد دارد به امامت او غلامي يا اسبي يا درهم و ديناري، ظاهر و باطن او مشغول مي شود به طلب آن مفقود و بذل مي کند در تحصيل آن گمشده منتهاي کوشش و جد و جهد خود را، و...توجه به صله رحم
صله به معنای پیوند است و صله ی امام امریست واجب که در موارد مختلف کاربرد دارد.یکی از آنها صله به وسیله مال می باشد که باتوجه به اینکه امام در غیبت به سر می برد می توان بخشی از مال را در راهی که او می پسندد خرج نمود .


از بین بردن منیت
چون همه چیز را در راستای زمینه سازی می بیند، به جای دیدن خویش ، وسایل زمینه سازی او را می بیند.
حسادت ها در او راه نمی یابد، زیرا پیشرفت دیگران را در مسیر بازشدن مسیر امام می داند.


در دیگران اثر بگذاریم تا دیگران در ما
مهدوی نور است و راهبر ، روشن می کند و راه بلد، از خنده های او دیگران مسرورند و غم هایش در سینه حبس می ماند.
غم های او دیگران را آزرده نمی کند حتی خودش را !


ذكر هميشگي امام
كسي كه خواهان ارتباط قلبي با امام عصر است ،از ياد و نام محبوب خود غافل نمى‏شود و پيوسته در فكر و انديشه او است. شخص مؤمن، در هيچ حالى از حالات و هيچ وقتى از اوقات و هيچ مكانى از مكان‏ها، از ياد امامش و انتظار قدوم مبارك او، خالى و فارغ نيست.
روايت شده است: وقتى امام موسى بن جعفر«ع» از امام غايب و نعمت باطنى خدا ياد كرد، فردى پرسيد: آيا از امامان كسى غايب مى‏شود؟ فرمود:
«نعم يغيبُ عن اَبصارِ النّاس شخصُهُ و لا يَغيبُ عن قُلوبِ المؤمنين ذِكرُهُ و هو الثّانى عَشر منّا» ؛ 
«بلى، شخص او از ديدگاه‏هاى مردم غايب مى‏شود ؛ ولى ياد او از دل‏هاى مؤمنان نهان نمى‏شود و او دوازدهمين نفر از ما است».محبت به امام
محبت ما به امام زمان عج و بلعکس همانند محبت والدین به فرزند و و محبت فرزند به والدین ذاتی است و باید گرد آنرا گرفت.داشتن نگاه امتحانی
معمولا در ایام امتحانات انسان در حالت خوف و رجا قرار می گیرد.ترس از عدم قبولی او را دچار استرس و اضطراب می کند ولی نشاط عجیبی هماره او را بسمت جلو سوق می دهد چراکه بلاخره نتیجه زحمات خویش را خواهد گرفت .
منتظر نگاهش  در ارتباط با حضرت امتحان گونه است او مدام در خوف این بسر می برد که نکند اعمالش او را از مولای خویش دور سازد درحالیکه شوق وصال و نزدیکی به امام ، محرک و مشوق او به سمت رضایت و نزدیکی امام است.

626

برای تو...

جمعه ها طبع من احساس تغزل دارد         ناخودآگاه به سمت تو تمایل دارد
بی توچندیست که درکارزمین حیرانم        مانده ام بی تو چرا باغچه ام گل دارد
شاید این باغچه ده قرن به استقبالت         فرش گسترده و در دست گلایل دارد