خرداد 15, 1396 نوشته شده توسط 

تربیت نوجوان مهدوی

یکی از رسالت های تربیتی خانواده های مهدوی تربیت نسل مستعد و مهیا از نظر علمی و عملی برای یاوری و اجرای منویات امام زمان علیه السلام است. خانواده مهدوی باید کانون تربیت سربازان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و عهده دار پرورش یاران جان بر کف باشد.

 

به نام خدا

صلی الله علیک یا صاحب الزمان

تربیت مهدوی نسل نوجوان

یکی از رسالت های تربیتی خانواده های مهدوی تربیت نسل مستعد و مهیا از نظر علمی و عملی برای یاوری و اجرای منویات امام زمان علیه السلام است. خانواده مهدوی باید کانون تربیت سربازان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و عهده دار پرورش یاران جان بر کف باشد.

همانگونه که در فصل های گذشته به تفصیل بیان نمودیم والدین باید برای تربیت نسل منتظر قبل از تولد فرزند خویش تدابیر لازم را ببینند و لازم است که ایشان در تمام مراحل زندگی فرزندان خود را بر محور مهدی یاوری و مهدی باوری پرورش دهند.

در این فصل بعد از اشاره مجمل به دوران کودکی به تفصیل درباره ساز وکار تربیت مهدوی در دوران حساس نوجوانی خواهیم پرداخت .

دوران کودکی:

کودکی طبیعت گرد نگرفته انسان است لذا در این دوران می توان با ایجاد ذوق و سلیقه در وجود کودک او را عاشق و شیفته امام خوبی ها کرد.

بهترین شیوه برانگیختن احساسات کودک و ایجاد علقه نسبت به وجود نازنین امام عصر روحی له الفدا این است که کودک ببیند ما عاشق امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هستیم و این محبت را ابراز می کنیم او نیز عاشق امام می شود.

در دوران کودکی بیشتر متدهای عملی کارسازتر است زیرا در این دوره الگوبرداری کودکان از والدین پررنگ تر بوده و به دلیل وابستگی شدید عاطفی به پدر و مادر تحت تاثیر علاقه آنان قرار گرفته و حتی در بازی های خود نقش والدین خویش را بازی می کنند.لذا باید والدین بیشتر مراقب رفتار خویش باشند .

بعنوان مثال مدتی در جامعه این فرهنگ غلط جا افتاده بود که عده ای پشت گردن يكديگر را با شوخي بوسيده و مي گفتند مي خواهم جاي شمشير امام زمان اروحنا فداک را ببوسم .

کودكي بعد از دیدن این منظره مي گفت : امام زمان را دوست دارم ولي نمي خواهم امام زمان علیه السلام بیاید زیرا شنيدم اگر او بيايد گردن باباي مرا مي زند.

از دوران كودكي به همين مطلب بسنده مي كنيم که کودك بايد كودكي كند تا اينكه " ليكون حليما في كبره"

در بزرگ سالى بردبار و باوقار باشد.

مهم ترين دوران

کودکي سن غفلت و بازيگوشي و نوجواني سن شکل گيري شخصيت است.

در حقیقت نوجواني به دنبال خويش گشتن است و در این دوران است که آدم خودش را پيدا ميکند.

از همین رو در كشور هاي غربي بهترين معلمين را در مقاطع ابتدايي تا متوسطه قرار مي دهند تا اين زير بنا به خوبي ساخته شود.نظر به اهمیت این دوران لازم است تا والدین به عنوان اصلی ترین اولیای تربیتی با مکانیزیم تربیت مهدوی آشنا شوند.

در این بخش به بیان راهکارهای علمی و عملی جهت تربیت مهدوی نسل نوجوان می پردازیم:

ضرورت معرفت نسبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

لوح وجودی کودکان پاک است و خمیرمایه وجودیشان چون زمینی است که باران نم نم بهاری آن را آماده بذر پاشی نموده ؛ لذا لازم است قبل از رسیدن به سن نوجوانی و ورود به اجتماع آنان را با معرفت نسبت به امام زمان خویش آشنا نماییم تا در برابر طوفان سهمگین تبلیغات فرهنگی دشمن تاثیر پذیری و آسیب پذیری کمتری داشته باشند چراکه در این دوران در پی شکل گیری شخصیت خود هستند.

براي مهم جلوه دادن ضرورت شناخت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بايد به فرزندانمان مثالهاي عيني و ملموس بيان كنيم.

به عنوان مثال جريان ذیل را برای فرزند خویش تعریف نماییم.

شخصی به امام صادق علیه السلام گفت : خدا را به حق اجداد شما قسم دادم خبري نشد ولي وقتي خدا را به حق شما قسم دادم خبري شد.

امام فرمود:

زيرا من امام حي و امام زمان تو هستم.

آشنایی با تکالیف منتظران:

با بررسی روایات مهدوی به دست می آید که آنچه بیش از هر موضوع دیگری در عصر غیبت اهمیت دارد، معرفت امام عصر علیه السلام، منتظر بودن و عمل به شرایط انتظار و تکالیف منتظران است. تا آنجا که به تعبیر روایات حتی اصل درک زمان ظهور هم چندان موضوعیتی نداشته و مهم این است که شیعه منتظر در زمان غیبت امام خود را به درستی بشناسد و به وظایف خود در برابر او به خوبی عمل کند. که در این صورت، درست مانند کسی خواهد بود که زمان ظهور را درک کرده و با امام خود همراه و همداستان است.

تقویت نقش ما در زمینه سازی ظهور:

بعد از آشنایی سازی نوجوان با وظایف منتظران والدین باید در جهت تقویت نقش منتظران در زمینه سازی ظهور فرزند خود را آموزش دهند.

وقتي از امام صادق زمان فرج را سوال مي كنند امام جريان قوم بني اسرائيل كه از خدا تقاضاي منجي كردند را بيان مي كند.

حضرت فرمود: چون گرفتاری بنی اسرائیل به طول انجامید چهل صبح رو به درگاه الهی آورده به گریه و زاری پرداختند. خدا هم به موسی (و برادرش) هارون وحی فرستاد که (با امداد غیبی) آنها را از شر فرعون نجات دهد و صد و هفتاد سال از چهار سال گرفتاری آنها را برداشت. سپس امام ششم فرمود: همچنین شما اگر مثل بنی اسرائیل در درگاه خداوند به گریه و زاری بپردازید؛ خداوند فرج ما را نزدیک خواهد کرد، اما اگر چنین نباشید، این سختی تا پایان مدتش خواهد رسید.

آشناسازی فرزندان با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به زبان هنر و ادبیات:

یکی از راه های آموزش و تقویت محبت امام عصر علیه السلام به نوجوانان آموزش از طریق شعر ،ادبیات،هنر و فرهنگ است.

نوجوان در این دوره بسیار تحت تاثیر عنصر خیال انگیزی است از این رو استفاده از صناعات ادبی و هنری می تواند محرک عاطفی برای او باشد و درحقیقت این عاطفه است که اعتقاد او را محکم می سازد و در جهت سربازی امام او را ثابت قدم می نماید.

هدیه تولد به نیابت از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

یکی از راه های تقویت محبت امام زمان علیه السلام و محبوب سازی او در میان نسل نوجوان، تهيه تاريخ هاي تولد دانش آموزان و تجليل از هر كدام در روز تولدش است و چه قدر زيباست كه اين هديه توسط معلم به درب منزل دانش آموز برده شده و به نیابت از امام زمان عجل الله تعالی فرجهه الشریف، در مقابل اولياء او تقديم شود.

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همدم تنهایی های نوجوان:

انتظار ارتباط و پیوند با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است از این رو والدین موظفند به فرزند خویش شیوه ارتباط گیری با امام را آموزش دهند تا شايد نوجوان با آشنا شدن با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بتواند همدمي براي تنهايي خود پيدا كرده و با او درد دل كند .

این درد دل باعث احساس تخفیف در گناه شده لذا حس امید به آینده و حرکت را در او زنده می کند.

طبق نظرات روانشناسان اگر انسان کسی را داشته باشد که حرف هایش را گوش کند بدون اینکه او را سرزنش نماید به آرامش می رسد.

تشویق و ترغیب نوجوان بسوی دولت کریمه:

از جمله عوامل مهم گرایش انسان به یک موضوع مساله ی رغبت و کشش به سمت آن موضوع می باشد.ایجاد رغبت درباره موضوعی به خوبی زمینه نیل به آن را ایجاد می کند.

برای تربیت نسلی زمینه ساز لازم است والدین ویژگی های دولت کریمه حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف برای فرزندان خویش بیان کنند.نوجوانی دوره بلند پروازی است از همین رو اگر نوجوان بداند با ظهور امام عقل ، ایمان،علم و... به اوج خود می رسد بی شک در جهت زمینه سازی این مهم تمام همت خویش را به کار می بندد.

اللهم انا نرغب اليك في دولة كريمة

تعز به الاسلام و اهله

وضع يده علي رؤس العباد فاكمل به عقولهم

عطاؤه هنيئا

و لا يآتيكم الا بعد اياس

آشنایی نوجوان با نحوه بهره گیری از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

نوجوان باید آگاه شودکه غيبت از عوارض رفتار هاي ناشايست ما مي باشد.

درحقیقت حضور امام عصر علیه السلام در زندگی ما به منزله خورشید پشت ابر است و این ابري شدن هوا نیز از عوارض زمين و زمينيان است نه از عوارض خورشيد!

والدین موظفند با آوردن مثال ملموس به او آموزش دهند که برای برون رفت از این غیبت باید همت گمارد.

من باب مثال می توان با آوردن مثال زیر نحوه بهره گیری از حضور امام را ملموس کرد: در آلمان اطاقك هايي شيشه اي و ذره بيني درست كردند تا نور خورشيد را در خود ذخيره نموده در زماني كه خورشيد پشت ابر باشد بتوان از ذخيره او استفاده نمود.

روش هاي ايجاد محبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در قلوب فرزندانمان:

جایگاه پر مهر امام:

اشاره به جايگاه پر مهر امام در زمان غيبت یکی از راه های ایجاد محبت امام در قلب نوجوان است.وقتی نوجوان فهمید امام پدر حقیقی اوست و از هر رفیقی مهربان تر بوده در دل نسبت به او متمایل شده و قلبش برای پدر خویش می تپد.

تقویت عشق به امام:

برای اینکه عشق به امام در فرزندانمان تقويت شود ابتدا بايد اين عشق را در وجود خود زنده كنيم.

حدیث هفته:

یکی از راههای دل بستن به کسی، آشنا بودن با آثار و گفته های اوست، لذا اهل بیت (ع) که کلامشان نور است می تواند انسانها را از تاریکهای دل و فکر نجات دهد. امام صادق (ع) می فرمایند:

" بادِروا أحدائَکُم بالحدیث...."

«با سرعت و جدیّت نوجوانان خود را با احادیث آشنا کنید.»

لذا والدین خصوصا مادر می توانند با قرار دادن حدیث هفته در منزل بصورت هنرمندانه محبت و عشق نسبت به امام را در فرزند خود تقویت نمایند.

استفاده از جملات زیبا:

استفاده از جملات کوتاه و تلنگری می تواند در ترغیب هر بیشتر نوجوان به سمت خوبی ها موثر است.

مثلا سعی کن قنوتت طعم مهدوی بگیرد.

آشنایی با جایگاه امام در زندگی:

یکی دیگر از عوامل موثر در تربیت آشنایی با جایگاه امام در زندگی و نظام هستی است. نوجوان باید بداند امام چون خورشید محور هستی بوده و اگر لحظه ای زمین از حجت خدا خالی شود هستی نابود می شود.

لولا الحجة لساخت الارض باهلها

اگر حجت در روي زمين نباشد، زمين، مردم را به كام خود فرو مي‌‌كشد.

یعنی نفس كشيدن و نفس پس دادن به بركت امام است

تهیه نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی:

بودن در فضاها و محیط های مهدوی می تواند در ایجاد میل و رغبت نوجوان به سمت مهدوی شدن موثر افتد. لذا حضور در نمايشگاه ها و کارگاه هاي آموزشي همراه والدین یکی دیگر از راه های تربیت نسل منتظر است.

برگزاری مسابقات:

برپايي مسابقات نامه نويسي و درد دل نويسي با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می تواند یکی از راهکارهای عملی آموزش شیوه ارتباط گیری با امام باشد.

همیاران پلیس:

همانگونه که طرح همياران پليس به خوبي جواب داد ، خوب است كه از همين تجربه موفق در طرح همياران امام عجل الله تعالی فرجه الشریف هم استفاده شود.

البته اعمال و چگونگي اين طرح بايد با دقت هرچه تمام تر صورت بگيرد تا مورد ملعبه و ... قرار نگيرد.

آسیب شناسی تربیت مهدوی نسل نوجوان:

گفتنی است برای تربیت مهدوی به بهترین نحو باید والدین آگاهی لازم از آسیب های موجود در این زمینه نیز را کسب نمایند تا تدابیر مورد نیاز را اندیشیده و بتوانند در مدیریت فرزندان خویش موفق شوند.

ملاقات گرایی:

سخنرانی ها و آثار مکتوبی که از سوی گروه مدعی ملاقات ارائه می شوند، مخاطبان جوان خود را از رسالت سنگینی که در برابر حجت خدا، حضرت صاحب الامر(ع) و مسئولیت بزرگی که در برابر اجتماع خود دارند، غافل ساخته و آنان را به این اندیشه وامی دارد که تنها باید در خلوت خود در جست وجوی امام غائب بود و تلاش کرد که با به دست آوردن ادعیه، توسلات و ختوماتی راهی برای تشرف خدمت آن حضرت پیدا کرد.

آيا براستي در دوران غيبت كبري مي توان به محضر امام رسيد؟

قطعاً تا به حال افرادی به محضر ایشان مشرّف شده اند.

برای روشن شدن این مساله در عصر غیبت کبری به تفسیر توقیع شریف امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به آخرین سفیر می پردازیم:

امام عصر روحی له الفدا فرموده اند:

وَ سَيَأْتِي شِيعَتِي مَنْ يَدَّعِي الْمُشَاهَدَةَ أَلَا فَمَنِ ادَّعَى الْمُشَاهَدَةَ قَبْلَ خُرُوجِ السُّفْيَانِيِّ وَ الصَّيْحَةِ فَهُوَ كَذَّابٌ مُفْتَر

کسی که ادعای مشاهده می‌کند، به زودی به سراغ شیعیان من خواهد آمد. آگاه باشید! هر کس قبل از خروج سفیانی و صیحۀ آسمانی ادعای مشاهده کند، دروغ‌گو و افترا زننده است.

در دوران غيبت صغري، هم سفراي خاص امام را مي توانستند ملاقات كنند و همچنين با وساطت سفرا ، ديگران هم با صلاحديد امام مي توانستند حتي به صورت گروهي خدمت امام برسند.

امام در اين توقيع اين گونه ديدار ها را با آغاز غيبت كبري منع مي كند و ميفرمايد:

فقد وقعت الغيبة التامة

نكات قابل توجه در توقيع شريف به شرح ذیل می باشد:

امام عجل الله تعالی فرجه الشریف مشاهده را نفي مي كند.مشاهده از باب مفاعله و به معناي طرفيني است يعني هر وقت او بخواهد بتواند مرا ببيند و هر وقت من بخواهم بتوانم او را ببينم ؛ من از جاي او آگاه باشم و او از جاي من آگاه باشد.

حال این سوال مطرح است که گونه عده ای در دوران غیبت کبری به محضر امام علیه السلام مشرف شده اند؟در پاسخ باید گفت:

اوّلاً : این تشرّفات به إذن و اختیار خود حضرت بوده نه آنان

ثانیاً : در أغلب این موارد ،موقع تشرّف حضرت را نشناخته اند

ثالثاً : از اين قضيه براي مطرح نمودن خودشان هرگز استفا ده نمي كردند

در دوران غیبت کبرا اصل بر عدم ملاقات است چرا که اقتضای غیبت همین است.اقتضاي غيبت همين است كه امام را نبيني و دل به امام ببندي

قال علي بن الحسين عليه السلام :

ان الغيبة عندهم بمنزلة المشاهدة.

ديدن چهره زيباي امام سعادتي بزرگ است اما بودند بزرگاني كه در اوج كمالات انساني قرار داشتند ولي به صلاحديد امام خدمت ظاهري شرفيابي به حضور آن نازنين را نداشتند.

لذا والدین مهدوی باور و مهدی یاور باید با آگاه سازی فرزند خویش از این قضیه او را از خطرات افتادن به دام این گروه ها و تفکرات مصون دارند.

آسیب های اینترنتی:

یکی دیگر از آسیب های موجود در مهدی باوری ، اينترنت و انبوه سايت هاي شبهه پراكني در این خصوص است.متاسفانه عدم كنترل و دقت والدین در مراجعات فرزندان به دنياي اينترنت یکی از معضلات پیشرفت تکنولوژی می باشد ، امروزه کودک یا نوجوان می تواند به وسیله ی گوشی های تلفن همراه از داخل منزل به دنیای بیرون رفته و تحت تاثیر خوراک مسموم فرهنگی که توسط دشمن در دنیای اینترنت پراکنده شده است قرار گرفته و به کلی از جاده انتظار و سربازی امام دور شود.

بازی های یارانه ای:

بازي هاي يارانه اي كه در كنترل بعضي از اين بازي ها توجه كافي نشده است یکی دیگر از آسیب های موجود در زمینه مهدی باوری می باشد.

خوب است معلمين و آموزش و پرورش راهكاري براي كنترل اين گونه بازي هاي يارانه اي در گيم نت هاي سطح شهر به دولت ارائه داده و منفعلانه با اين پديده خطرناك برخورد نكند

ترویج داستان ها و رمان های منحرف:

همانطور که مطرح نمودیم در دوران نوجوانی یکی از راه های ایجاد محبت نسبت به امام استفاده از داستان های مهدوی است عکس این قضیه نیز صادق بوده و دشمنان با ترويج بعضي از رمان هاي و داستان هايي كه به آنها توجه جدي شده و جريان هاي آخرالزماني را به خورد فرزندانمان مي دهند و بدین وسیله افکار او را منحرف می سازند.

داستان هایی مثل هری پاتر و ....

انیمیشن های آخرالزمانی:

دشمنان با ساخت و عرضه آسان فيلم ها و انيميشن هايي كه زيركانه بعضي باور هاي آخرالزماني ساخته تفكرات خويش را به خورد فرزندانمان مي دهند مدیریت ذهن آنها را به عهده گرفته اند.

آنچه در این بخش بیش از همه اهمیت دارد این است که والدین به تنهایی نمی توانند فرزندان را در برابر این هجمه فرهنگی مدیریت کنند لذا یک همت همگانی بین خانواده های مهدوی و مدیران و معلمان و دولت لازم است تا تدابیر لازم جهت مبارزه با این معضلات اندیشیده شود.

517 آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 خرداد 1396 ساعت 20:38

برای تو...

جمعه ها طبع من احساس تغزل دارد         ناخودآگاه به سمت تو تمایل دارد
بی توچندیست که درکارزمین حیرانم        مانده ام بی تو چرا باغچه ام گل دارد
شاید این باغچه ده قرن به استقبالت         فرش گسترده و در دست گلایل دارد