کیمیاگری نماز


نماز عروج به قبله ی رفیع انسانیت است که تعالی روح ،کسب مکارم اخلاقی و دوری از فساد و تباهی از رهگذر آن حاصل آید در حقیقت این نماز است که مس وجود آدمی را به طلای ناب و خالص مبدل ساخته و او را به مرتبه ای می رساند که شایسته ملاقات خدای تبارک و تعالی گردد.اما آنچه باید ملاحظه شود این است که آیا تنها خواندن نماز آن هم بی حضور قلب چنین اثری روی انسان دارد ؟
همانگونه که در فصل های گذشته گفتیم اقامه نماز کیمیاگر ،نیازمند اقداماتی در ابتدا و در حین نماز و بعد آن است تا اثر واقعی نماز محقق شود.


یکی از راه های ایجاد پیوند عمیق با نماز کسب معرفت نسبت به آثار دنیوی و اخروی آن برای نمازگزار است تا از نماز خویش مراقبت نماید .لذا در این فصل به بیان آثار نماز می پردازیم.
قبل از هر چیز لازم است توجه نماییم که برای کسب رحمت و مغفرت ا لهی و قرب پروردگار که گنج نماز است راهی جز پذیرش ولایت آل محمد صلوات الله اجمعین نیست .
فرمودند : آيا نديدي که خداوند چگونه (مغفرت خويش را به ولايت ما) مشروط کرده است؟ زيرا توبه و ايمان و عمل صالح سودي ندارند، مگر اينکه فرد هدايت شود. بخدا قسم اگر فرد، در راه بندگي تلاش فراوان نيز کند، اعمال او پذيرفته نمي شود مگر اينکه هدايت شده باشد. راوي گويد: عرض کردم: قربانت شوم، بسوي چه کسي هدايت شده باشد؟ فرمودند:
بسوي ما.
لذا می توان گفت کلید کیمیاگری نماز پیوند با ولایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است بنابراین در این مقال سعی نموده ایم نگاه جدیدی به نماز و داشته و آن را با مهدویت عجین کنیم.

گنج توبه
از نشانه‌هاى رحمت و لطف وسيع الهى، نعمت توبه و پذيرش توبه از سوى خداوند است، توبه به معنى ترك گناه، بازگشت به سوى خدا و عذرخواهى در پيشگاه خداوند است.
نماز فرصتی مناسب برای توبه است زیرا انسان در نماز خود را چندین بار به خاک افکنده حقارت خود را در برابر معبود یادآور شده در توبه را به روی خود می گشاید.در حقیقت باز شدن در توبه ، گنج بزرگی است که در نماز ارزانی نماز گزار می شود.

همدم در قبر
نماز عطیه ای الهی است که اگر به طور شایسته انجام شود آثار عظیم فردی ، اجتماعی ،دنیوی و اخروی را به دنبال دارد.
یکی از مراحل بسیار مهم و حساس زندگی انسان عالم قبر است که آدمی نیازمند کمک دیگران می باشد.اما با توجه به اینکه او چیزی را نمی تواند با خود به عالم قبر منتقل کند لذا نماز می تواند همدم او در قبر باشد . در روایتی از
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم داریم که فرمودند:
نماز به صورت انسانی سفید چهره وارد قبر میت شده و با او انس می گیرد و وحشت های برزخ را از او برطرف می کند.
همچنین مطابق با روایات حب پیامبر و آل ایشان صلوات الله اجمعین نیز در هفت موقف به کمک انسان می آید که یکی از آن ها عالم قبر است لذا نمازگزار مهدوی در عالم وحشتناک قبر هرگز دچار هراس نمی شود و هرگز در هیچ یک از مواقف آخرت تنها نخواهد ماندد زیرا نماز آمیخته با محبت امام هماره مونس اوست.
رسول خد صلى الله عليه وآله وسلم فرمودند:
(حبّي وحبّ أهل بيتي نافع في سبعة مواطن أهوالهنَّ عظيمة: عند الوفاة، وفي القبر، وعند النشور، وعند الکتاب، وعند الحساب، وعند الميزان، وعند الصراط).
حب من واهل بيت من در هفت جايگاه که بشدت هراسناک مي باشند، سودمند است: در لحظه مرگ ودر داخل قبر ودر حشر و نشر وبهنگام (دادن) نامه اعمال ودر زمان محاسبه اعمال ودر موقف سنجش اعمال ودر (گذر) از پل صراط.

یک نماز اگر قبول شود،چه شود...
اولین چیزی که از بندگان روز حشر مورد محاسبه قرار می گیرد نماز است که قبولی بقیه اعمال انسان نیز در گروی پذیرش اوست .
در حقیقت نماز راس همه اعمال انسان بوده و در درگاه الهی چنان اهمیت دارد که اگر مطابق با روایات خداوند یک نماز را از انسان بپذیرد او را عذاب نمی کند.
امام صادق علیه السلام فرمود:
" من قبل الله منه صلاة واحدة لم یعذبه "
اگر خداوند از کسی یک نماز بپذیرد او را عذاب نمی کند.

تمرین کنیم یک روز را...
کاش یک روز همه وجود ما مهدوی شود و با تمامی وجود، خویش را به نماز امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، نزدیک کنیم.

حس سخن گویی با محبوب
سخن گفتن با معبود در نماز بالاترین عامل تربیت انسان است زیرا نمازگزار احساس می کند از سایر مخلوقات دیگر فرا رفته و ارزش آن را پیدا کرده با خدا سخن بگوید .بنابراین نمازگزار از شخصیت بالایی برخوردار بوده و هرگز دچار خلأ شخصیتی و پوچی نخواهد شد.

عطر همدمی
نماز گزاری که قبل از نماز، زمانی را اختصاص به مولای زمان بدهد، در ملاقات با معبود، همراه با مولای خویش می شود و عطری از این همدمی را فیض خواهد برد.

گذشتن از لذت ها، اوج لذت است!
لذت هم صحبتی با معشوق انسان را فارغ از لذت هایی حلالی چون خوردن ،حرف زدن و...می کند لذا نماز می تواند تمرین عملی لذت بردن از ترک لذت ها باشد .
در واقع نمازگزار با ترک لذت های حلال به مرحله ای می رسد که گذشتن از لذت های حرام برای او آسان می شود.

نماز یعنی تحرک
نماز به ما یاد می دهد که همواره در تلاش و حرکت باشیم البته در جهت خداوندی و به سوی او!
تحرک در صبح و شام،تحرک در رکوع و سجود،رفتن به مسجد و مصلی .همه این ها نشان دهنده این است که نماز تحرک است و عمل از همین رو است که نماز می تواند تمرین خوبی برای منتظر باشد زیرا انتظار با ایستایی و بی عملی در تضاد بوده و حقیقت آن عمل است .
توجه مکتب تشیع به عدالت محوری
وقتی اداره کردن نماز جماعت، باید بر عهده امام جماعت عادل باشد، به طور قطع اداره کردن یک جامعه دینی و امانت الهی و عهده دار شدن مقام امامت و خلافت امت ، امامی عادل و معصوم را می طلبد .
در واقع می توان این گونه بیان نمود که همانطور که عدالت در دولت کریمه یکی از محورها و اهداف اصلی است و این امر تنها به وسیله یک رهبر آسمانی و امام معصوم عملی خواهد شد در نماز نیز عدالت امام جماعت رکن است لذا این نیز درسی دیگر است که از نماز حاصل آید .

یاد محبوب
هدف از نماز یاد خداوند و عدم غفلت ا زز یاد او است در حقیقت می توان گفت نماز بارزترین تبلور یاد و ذکر خداوند است .
بنابراین نماز تمرین عملی شکرگزاری معبود بوده و نمازگزار منتظر را یادآور خواهد شد که یاد محبوب در دل داشتن علامت سپاس گویی و تشکر است .
" اللهم و لا تنسنا ذکره و انتظاره "

شستشو گر روان
نماز شستشوگر روان از گناه بوده و انسان را تکان می دهد درست مانند برگ های پاییزی که با تکانی می ریزند ،گناهان نیز با نماز می ریزند.
امیرالمومنین علیه السلام فرمود:
نماز گناهان را همچون برگ های پاییزی می ریزد و غل و زنجیرهای گناه را از گردن می گشاید
اگر درختی را در پاییز ، روزی چند مرتبه تکان دهیم دیگر برگی نخواهد ماند!
گفتنی است قلبی که در آن تاریکی نباشد از آرامش ، اطمینان و صفا لبریز می شود بنابراین نمازگزار مهدوی در سایه نماز به آرامش حقیقی خواهد رسید.

حیای خدا از بنده
لحظات ملکوتی نماز که سفره رحمت الهی گسترده است بهترین زمان برای استجابت دعا می باشد زیرا خداوند ابا دارد از عدم اجابت بنده ی خویش که رو به سوی او آورده است.از همین رو نمازگزار مهدو ی هرگز دعای فرج محبوب خویش را فروگذار نخواهد کرد.
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم :
زمانی که بنده ای نمازش را به جماعت بخواند، خداوند از او حیا می کند و هنگامی که از او طلب حاجت کرد،منصرف نشود،مگر اینکه حاجتش را برآورد.
به دست آوردن محبت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
به میزانی که منتظر در نماز با قلب خود به خداوند اقبال نماید به همان اندازه خداوند قلوب مومنین به خصوص امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را به او اقبال می دهد. بنابراین به میزان اقبال قلبی که در یاری حضرت داریم، خداوند توجه امام عجل الله تعالی فرجه الشریف را به سوی ما جلب و با توجه و پیوند محبت میان ما و امام علیه السلام، اسباب سعادت ما فراهم خواهد شد.
حضرت صادق آل طاها علیه السلام فرمود :
جمع نمی شود اشتیاق و خوف در دلی مگر آنکه بهشت بر او واجب شود.پس وقتی نماز می خوانی ،اقبال کن به قلب خود به خدای عز و جل،زیرا که نیست بنده ی مومنی که اقبال کند به خدا به قلبش در نماز و دعا مگر آنکه قلوب مومنین را خداوند به او اقبال دهد و با دوستی آنها او را تایید کند و به بهشت برد!
قطره آب

نماز مانند قطره ی آبی ست که اگر مداوم بروری سنگی بریزد بلاخره بعد از مدتی سنگ را سوراخ کرده به داخل آن نفوذ می نماید و ماهیت آن را تغییر می دهد بنابراین کسانی که مدام در نماز هستند ماهیت آنان به کلی تغییر کرده و بنده ی مخلص پروردگار می شوند.
حس بعد از حمام
کسی که به حمام رفته و پاک می شود حاضر نیست دست به زباله بزند و یا حتی از محیطی که کثیف است عبور کند!
او به تبع این پاکی ، خویش را از آلودگی ها دور می دارد لذا کسی که یقین دارد نماز او را پاک نموده هرگز خود را به گناه آلوده نمی کند.می توان این گونه گفت که این همان راز " تنهی عن الفحشا و المنکر " نماز است.

نهر جاری و همنشینی با مولا
نماز مانند نهر جاری است که شستشوی در آن، هیچ کثافتی را در بدن باقی نمی گذارد. و احساس سبکی به انسان می دهد.لذا این شستشو یافته در نهر زلال طالب همنشینی با پاکان و طاهران یعنی وجود نازنین مهدی سلام الله علیه می باشد.
پیامبر(ص) :
ای علی!جایگاه نمازهای پنج گانه برای امت من چونان جوی آبی است که بر در منزل آنها روان است.
بنظر شما اگر کسی که بدنش چرکین و آلوده است،روزی پنج بار در این جوی ،خود را بشوید ،آیا چرک و آلودگی در بدن او باقی خواهد ماند؟

درخت پر فایده
نماز مانند درخت است ،موجودیت آن سبب تصفیه هوا و حیات زمین می شود،سایه ی آن آرامش را به همراه دارد و از هر شاخه و رکن آن میوه ای حاصل می گردد!
بنابراین هر چه بودن زیر این سایه رحمت طولانی تر شود، به همان میزان بهره وری کامل تر خواهی شد.
گفتنی است علاوه بر اینکه پاداش زیادی به نمازگزاران در برابر اصل نماز می دهند برای هر جزء و رکنی از نماز هم ،پاداش فراوانی به او خواهند داد.
زیرا هر بخشی از نماز به خودی خویش، استقلال دارد و هر کدام دنیایی از عبودیت پروردگار است لذا در این قسمت به بیان هر کدام از ارکان نماز به صورت مستقل خواهیم پرداخت:

سوره ای معادل حج و عمره
منتظر زمانی که مشغول خواندن سوره مبارکه حمد می شود،مانند این است که حج و عمره ای انجام داده باشد و ثواب حج و عمره در نامه عمل او نوشته شود!
بلکه می توان گفت بالاتر از حج محرم میشود، زیرا در حج و در احرام ، می توانست بخورد وبیاشامد ولی در این احرام حق خوردن و آشامیدن ندارد تا سرشار از خداوند شود.

کیمیاگری رکوع
بنده وقتی به رکوع می رود و ذکر آن را می گوید مانند این است که هم وزن خود ،طلا صدقه داده و به محرومان انفاق کرده باشد.


کیمیاگری سجده
سجده زیباترین تجلی بندگی و یکی از ارکان اصلی نماز است که خود آثار فراوانی را برای نمازگزار در پی دارد تا آنجا که بنده زمانی که سر بر سجده می گذارد و می گوید:
~ سبحان ربی الاعلی و بحمده~
مانند این است که بنده ای را در راه خدا آزاد کرده باشد.
سجده سکوی رسیدن به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
روایاتی نیز به این مطلب اشاره دارد که سجده های طولانی، کمک به پیامبر صلی الله علیه و اله و نزدیک شدن به اوست. لذا می توان از سجده های طولانی برا ی کمک به امام زمان علیه السلام کمک گرفت.

کیمیاگری تشهد
نماز گزار وقتی سر از سجده برداشت و برای تشهد نشست،ثواب هزار سال عبادت و هزار شهید در نامه اعمال او ثبت می کند.

جامع ترین عبادت
نماز عبادتی است کامل و کامل کننده لذا اگر انسانی فقیری توان رفتن به حج و عمره را نداشته باشد یا مالی برای انفاق ویا آزاد ساختن بنده ای از بند نداشته باشد خداوند همه را در نماز برای او ذخیره و جبران ساخته است.
تصور کنید در روز چند بار می توان توشه خویش را پر ساخت؟!

نماز شادی آفرین است
نماز برای منتظران شادی آفرین است که راحتی روح و جان را برای آنان به همراه دارد.
فرمود :بلال خسته شدی؟؟بلال :آری یا رسول الله
ارحنا یا بلال…
ای بلال ما را آسوده و شادمان کن …1

نمازگزار مهدوی به این باور رسیده که نماز آرامش تن و روح است.او در انتظار اذان نشسته و با خود این زمزمه را دارد:
"بكم ينفّس الهمّ و يكشف الضرّ..."
مهدی جان؛ به وسیله ی شما غم های من برطرف می شود.

توجه خاص خداوند
حضرت باقر علیه السلام به نقل از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند :
وقتی بنده مومنی به نماز ایستدخداوند به سوی او نظر کند تا منصرف شود و رحمت از بالای سرش سایه بر او افکند و ملایکه فروگیرند اطراف و جوانب او را تا افق آسمان و خدای تعالی ملکی را موکل کند که بایستد بالای سر او و بگوید:
ای نمازگزار!اگر بدانی چه کسی نظر می کند به سوی تو و با چه کسی مناجات می کنی،توجه به جایی نمی کنی و از موضعت جدا نمی شوی هرگز!!

طعم شیرین شهد
لذتی که در انسان در هم صحبتی با معبود می یابد او را از هر گونه فحشا و منکر باز می دارد.در حقیقت می توان گفت نمازگزار مانند زنبور عسلی است که چون طعم شیرین شهد را چشید به شیرینی های مصنوعی رضایت نمی دهد!

خداوند جفا کار نیست
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل می کند خداوند فرمود:
هر کس وضویش را از دست بدهد و وضو نگیرد بر من جفا کرده است؛ و کسی که وضو بگیرد و حداقل دو رکعت نماز نخواند بر من جفا کرده است؛ هر کس دو رکعت نماز بخواند و پس از آن دعا نکند بر من جفا کرده است؛هر کس نماز بخواند و دعا کند؛ و از حوائج دنیا و آخرتش چیزی بخواهد و من اجابت نکنم من به او جفا کرده ام و من خدای جفاکار نیستم.2
محوریت نماز
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم :همانا خداوند به سه گروه وعده داد،بدون حساب وارد بهشت می شوند، و هر یک از این سه گروه (روز قیامت)می توانند هشتاد هزار نفر را شفاعت کنند و آن ها عبارتند از :
1-مؤذن 2- امام جماعت 3 - کسی که وضو بگیرد سپس داخل مسجد شود و نماز بخواند.3

میزان قبولی نماز به میزان بازدارندگی از گناه
پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود :
کسی که نمازش او را از فحشاء و منکر باز ندارد،هیچ بهره ای از ان نبرده است جز دوری از خدا.(و از رحمت او )
هر اندازه این باز دارندگی ازگناه بیشتر شود به همین میزان، ارزش نماز بالاتر خواهد رفت
به پیامبر صلی الله علیه و اله عرض کردند:
یا رسول الله! فلان شخص در روزها نماز می خواند و شب ها دزدی می کند،
آن حضرت فرمود:
بلاخره روزی خواهد امد که همان نماز او را از دزدی منع کند !
صد البته اگر نماز باشد که او بازدارندگی خواهد داشت

امام و فرزندان
هو اشفق علیهم من آبایهم و امهاتهم..
والدین با اشاره فرزند خویش پر و بال کشیده و به شدت پاسخگوی محبت فرزند خود می باشند لذا امام رضا علیه السلام امام را مهربان تر از پدر و مادر می داند

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 ساعت 07:57
محتوای بیشتر در این بخش: سلام بر تنها راه »

برای تو...

جمعه ها طبع من احساس تغزل دارد         ناخودآگاه به سمت تو تمایل دارد
بی توچندیست که درکارزمین حیرانم        مانده ام بی تو چرا باغچه ام گل دارد
شاید این باغچه ده قرن به استقبالت         فرش گسترده و در دست گلایل دارد