چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 15 خرداد 1396 ساعت 08:01

سلام بر تنها راه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

به نام خدا
امام رضا علیه السلام در حديث معروف «سلسله الذهب» به واسطة پدران خود از پيامبر خدا و آن حضرت نيز از جبرئيل علیه السلام نقل می‏كند كه خداوند تعالی فرمود:  لا إله إلاّ الله حصني فمن دخل حصني أمن [من] عذابي؛ «لا إله إلاّ الله» توحيد قلعه استوار من است. پس هر كس در قلعه من داخل شود، از عذاب من در امان می‏ماند.

 آنگاه در تكميل حديث می‏فرمايد: بشروطها و أنا من شروطها؛ [تحقّق آنچه گفتم] شروطی دارد و من از جمله آن شروطم.
اين سخن به اين نكته اشاره دارد كه داخل ‏شدن در قلعة توحيد و ايمني يافتن از عذاب دوزخ بدون پذيرش ولايت امام معصوم علیه السلام  امكان‏پذير نيست و در حقیقت این حدیث  نقش محوری امامان در توحید و یگانگی خداوند نشان می دهد  از همین رو  برای  رسیدن به یگانگی و توحید خدا راهی جز پذیرش ولایت  امام مهدی علیه السلام نیست .
امام سجاد علیه السلام در پاسخ کسی که از حدود نماز پرسید ....و اینکه چه چیز سبب قبولی نماز است؟
فرمود:
ولایت ما اهل بیت و برائت از دشمنان ما
اتحاد نماز و امام عجل الله تعالی فرجه الشریف  و قرآن
*السلام علیک یا عمودالدین*
امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف  ستون دین است همانگونه که نماز ستون دین است لذا مادامی که ستون هست دین استوار است.
(اقبال الاعمال ، ابن طاووس،ج 3،ص 341/زیارت امام حسین علیه السلام)
خوشا آنان که دایم در نمازند
امام و نماز و قرآن، هرسه اتحاد وجودی دارند.لذا تلاوت همیشگی قرآن و به یاد مولا بودن و منتظر ماندن، انسان را همیشه در نماز قرار می دهد.
نماز و مهدی علیه السلام  هر دو نور
نماز نور است و راهبر که  آدمی را از گناهان حفظ می کند، همانگونه که وجود نازنین  امام عجل الله تعالی فرجه الشریف نور است و راهبر و بدون او ضال و گمراه خواهیم بود.
اللهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دیِنی
اضطرار
با تکبیرة الاحرام خود را مضطر به خدا می کنیم زیرا در محضر خدا بودن و دیدن و بی تاب او شدن غفلت از خود و هستی را می طلبد بطوریکه فقط خدا را ببینی لذا این یعنی هیچ شدن همانگونه که اضطرار به حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف به معنای هیچ شدن است.
دق الباب کردن
نماز ملاقات با خداوند است و ادب ایجاب می کند، از در وارد شویم،
" واتو البیوت من ابوابها "
لذا مناسب است قبل از هر نماز، متوسل به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف شده و از وجود ایشان اجازه ورود به حریم خدا را بگیریم.
نماز اول وقت، پیوند با دریا
نماز پل ارتباطی  بنده با معبود بوده و به منزله مهمان عزیزی است که از جانب خداوند به انسان وارد  می شود لذا  شایسته است به استقبال از آن برویم نه بدرقه.
از همین رو است که  باید منتظر نمازگزار مداومت بر نماز اول وقت داشته باشد زیرا  منتظر در دوران غیبت در بوته آزمایش قرا ر دارد  از طرفی مطابق با روایات وسعت وقت نماز  و ترغیبت به آن  نیز برای  آزمایش مردم است .
لذا  نماز اول وقت از این جهت برای نمازگزار منتظر اهمیت دارد که لحظه اتصال امام و پیشوای او به معبود است .
آیت الله جوادی آملی می فرمایند:
اول وقت  از این لحاظ اهمیت دارد که لحظه ی اتصال امام زمان علیه السلام به خداوند است.
در حقیقت نمازگزار منتظر  وجود محدود خود را با توسل به حضرت بقیه الله پیوند می زند و نیروی خود را نامحدود می سازد زیرا قطره به خودی خود قطره است مگر اینکه با  دریا پیوند خورد  آنگاه ماهیت خویش را از دست داده  و قدرت دریایی دارد.
الکسیس کارل در این باره گفته است:
دعا و نماز قوی ترین نیرویی است که همچون قوه جاذبه ، وجود حقیقی و ارجی دارد.از راه دعا بشر می کوشد نیروی محدود خود را با متوسل شدن به منبع نامحدود تمام نیروها افزایش دهد.
نماز تمرین عملی انتظار
هر قیامی مقدماتی می خواهد همانطور که قیام در پیشگاه حضرت پروردگار مقدمه می خواهد ،همین طور، قیام و حضور در پیشگاه حضرت مهدی سلام الله علیه ، نیز نیازمند مقدماتی است.لذا زمینه سازی برای ظهور و قیام  آن نازنین اولین قدم برای نزدیکی به جامعه ای است که مورد آرزوی بشریت می باشد.
غیبت و وضو هر دو نیمی از راه هستند
ماهیت وضو پاکسازی جسم و روح انسان است تا در نمازبه یاد خدا آراسته شود و در حقیقت می توان گفت نیمی از راه  رسیدن به قرب الهی می باشد،از طرفی غیبت نیز دوران پاکسازی جان و روح  است از هر آنچه غیر امام زمان علیه السلام خواهد بود  تا  اینکه در ظهور محبوب سرشار از او  شویم.در حقیقت می توان گفت غیبت نیمی از راه و ظهور نیم دیگر است.
اقامه نماز، مهم ترین وظیفه منتظر
اولین وظیفه یک منتظر اقامه نماز است چرا که روح نماز ولایت پذیری و تسلیم بودن است.
در  آیه 41 سوره حج  در این باره آمده است:
"الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلوه و ءاتوا الزکوه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر و لله عاقبه الامور"
منتظران  کسانی  هستند که پس از رسیدن به قدرت، اقامه نماز می کنند .
حال این سوال مطرح می شود که چرا اولین اقدام صالحان پس از ظهور، برپایی نماز است؟
در پاسخ می توان گفت منتظران  در زمان غیبت بهترین نماز ها را داشته و ظرفیت وجودی شان، قابلیت این اقامه را دارد.
اوج هنرنمایی خداوند
نماز یک  هنرنمایی الهی  است که خداوند تمام ارزش ها را به نحوی در نماز قرار داده است  و این نشان جامعیت نماز است.
این یکی دیگر از جنبه های مشترک میان نماز و امام است  زیرا یکی از القاب حضرت مهدی علیه السلام نیز بقیه الله است که در معنای   آن می توان گفت  بقیه الله  یعنی اوج هنرنمایی خدا چرا که ویژگی های همه انبیاء و امامان در او جمع است.
تکبیر
بعد از اینکه در اذان با گفتن الله اکبر همه را غیر معبود پس زدی  با گفتن لا اله الا الله به وجه الله و خلیفه الله می رسی و سپس وقتی او را یافتی از او وارد توحید می شوی و مجدد بزرگی خدا را یادآور شده و الله اکبر بر زبان جاری می سازی.در  حقیقت این کا ر قدمی عملی است به سمت " مَنْ أَرَادَ اللَّهَ بَدَأَ بِكُمْ  " .
یعنی هر که خدا را اراده کند با ید از شما شروع نماید.
ولضالین
در این بند از نماز، از خدا تقاضای راه می کنیم تا گمراه نباشیم و  همانگونه که واضح و مبرهن است راه رسیدن به خدا مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف  است  که بدون او مسیر گم می شود.
قنوت دست تهی نشان دادن و تقاضای راه کردن
قنوت دست شستن از غیر حق و اقبال تام به بزرگی ربوبیت است ، و کف خالی و سؤال به جانب غنی مطلق دراز نمودن است و در این حال انقطاع، خوبست دعای فرج خوانده شود.
در قنوت راه می خواهی از خدا و راه، وجود نازنین مهدی است.
يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ
اى مردم شما به خدا نيازمنديد و خداست كه بى‏نياز ستوده است
در تفسیر این آیه می توان گفت کسی را فقیر  گویند که  دستش تهی است از هیمن رو با نشان دادن دستان تهی در قنوت  به صورت عملی بیان می داریم که بی خدا و ولی او خالی خالیم.پیوند نماز گزار و مهدی عج
مومنی که طعم نماز را چشید ، همانند نماز دیگران را از فحشاء و منکر باز می دارد زیرا سنخیت  لازمه پیوند با  محبوب  او است که بارزترین صفت او منجی بودن است .
غیبت چون اذان
در حکمت  اذان آمده است که هر کس در لحظه اذان بسوی ندای حضرت حق بشتابد در قیامت ندا داده می شود  از همین رو می توان گفت هر کس در دوران غیبت گوشش به ندای محبوب باشد در لحظه ی ظهور ندا داده می شود لذا  دوران غیبت چون اذان  بوده وسراسر انتظار است و آماده سازی.
اهمیت خداوند به زمان
خداوند به زمان  خیلی اهمیت داده  است از هیمن رو برای هر زمان امام خاص،نماز خاص قرار معین نموده و برای تمام زمان ها صاحبی را مشخص کرده است.
توجه به نماز اول وقت، توجه به زمان های خاص خواهد بود و این امر پیوند ما را با صاحببِ زمان ،امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف  بیشتر می نماید.
گوارا ترین آب حیات
امام زمان علیه السلام  ماء معین است  یعنی او  گوارا ترین آب بوده   و خصوصیت کر را دارد او آب قلیل نیست  در واقع  خداوند ایشان  را درب ورود به خویش و کلید توحید قرار داده ،او طهور است، بنده را پاک می کند تا ظرف توحید گردد.
عطر ملاقات
کسی که برای ملاقات با معبود و معشوق خود عطر می زند به او اعلام می دارد که؛من می خواهم عطر خدا بگیرم از همین رو لازم است  برای گرفتن عطر مهدی سلام الله علیه در عصر ظهور، اکنون خویش را معطر سازیم.
نماز گزار و منتظر، گزندی به دیگران نمی رساند
انسان چون در نماز خود را در محضر خدا می بیند گویی خوی درندگی را فراموش کرده و دیگران از آزار او درامانند و نمی تواند به کسی آسیب برساند ،برای اینکه قبل از نماز ابزار درندگی را از خود دور می نماید.
همینطور که در دوران ظهور روی کره زمین خوی درندگی وجود ندارد لازم است در غیبت با از بین بردن ابزار آن، خود را آماده سازیم.
دیدن خدا در نماز و دیدن امام در غیبت
همانگونه که نماز گزار در نماز، با تمام وجود خدا را می بیند  منتظر  نیز در غیبت با تمام وجود، امام را می بیند نه با چشم سر.
حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خطاب به اباذر فرمودند:
يا أباذر أعبد الله كأنك تراه. فان كنت لا تراه فانه يراك. 
اى ابوذر خداى را چنان عبادت كن كه گويا او را مى‏بينى. پس اگر تو او را نبينى او تو را مى‏بيند.
گردن کج می کنم
انسان زمانی که در رکوع گردن می کشد و اعلام استواری در ایمان به خدا و دین او می نماید مستحب است صلوات بفرستد ،چرا که ثوابی به اندازه همان رکوع نصیبش می شود  زیرا استواری در دین جز استواری بر محبت خدا و آل خدا نیست.حتی اگر گردن انسان در راه معشوق زده شود.
آغاز و پایان با مهدی عج
مهدوی آنگاه که به نماز می ایستد  و بر زبان "بسم الله الرحمن الرحیم " جاری می سازد،در حقیقت در دل فتح باب می نماید  که
" بکم فتح الله و بکم یختم"
به خصوص آنکه باء بسم الله امیر المومنین است و امیر زمان، مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد.
نماز زیبا ترین تکرار
نفس کشیدن تکراری ترین کاری ست که هر موجودی انجام می دهد اما  چون با سرشت انسان عجین شده،کسی از او خسته نمی شود و چنان با طمأنینه انجام می شود که انسان حس نمی کند مشغول کاریست.
مهدوی کسی است که هر ثانیه اش مشغول مولای خویش است، درحالیکه از آن خسته نمی شود  حتی چنان با آن انس گرفته که کارش را نمی بیند که موجب عجب شود.
در روز چه قدر از نفس های خود را می توانیم کنترل کنیم و جهت بدیم؟
اهل البیت و نماز
انسان با خواندن تشهد در وسط و انتهای نماز و همچنین فرستادن صلوات در ارکان نماز ،محبت و شکرگزاری خود را نسبت به پیامبر و آل ایشان صلوات الله اجمعین اعلام می دارد چرا که کسب محبت خدا جز  جلب محبت آنان نیست و  مطابق با روایات کسی که محب ایمه علیهم السلام نباشد بوی بهشت را درک نخواهد کرد.
سجده
مستحب است انسان در هر سجده صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله بفرستد چرا که با این کار اعلام می دارد که جز از راه محبت پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم و خاندان ایشان  نمی توان به قرب خداوند رسید.
در سجده اول به مولای خویش بیان می داریم که از خاکم! و این خاک و سرشت من با محبت شما عجین شده و متضمن دنیای من است.
و در سجده دوم  بیان می داریم   به خاک برمی گردم در حالیکه تنها توشه ام محبت و عشق به شماست تا اینکه با شما محشور شوم !

خواندن 478 دفعه
بیات

آخرین‌ها از بیات