چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 15 خرداد 1396 ساعت 08:08

از معراج نیاز تا مرآت خدا

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به نام خدا
از معراج نیاز  تا مرآت خدا
نماز زیباترین جلوه بندگی انسان است زیرا اوج تواضع مخلوق را در برابر خالق بی همتا نشان می دهد .

 تعبیرات درباره نماز بسیار است اما آنچه بیش از همه گویای اهمیت و زیبایی نماز است شاید این تعبیر اباعبدالله علیه السلام باشد  که نماز کوچ به سمت پروردگار بوده و  مانند هر سفر دیگر نیازمند مقدماتی است.
نماز به منزله ی مهمان عزیزی است که از جانب پروردگار به انسان وارد می شود لذا کسی که نماز را محبوب می پندارد به استقبال آن می رود.در حقیقت نماز انتظار است و انتظار.
از همین رو  دقایقی قبل نماز تمرین خوبی است برای یاوران منتظر ،زیرا کسی که در انتظار محبوب به سر می برد همواره آماده استقبال از اوست. مخصوصا اگر بداند هر لحظه امکان آمدنش هست،آنگاه لحظه ای قرار ندارد!
از این رو در این مقاله با رویکرد مهدوی به بیان  آداب آمادگی قبل از نماز می پردازیم تا ان شاء الله از معراج نیاز خویش پلی زنیم تا انتظار مرآت خدا.
مشتاقان وصال
کسانی که دقایقی قبل از نماز به استقبال آن رفته و وضو می گیرند و در سجاده به انتظار اذان می نشینند تا به دیدار محبوب خویش راهی شوند کسانی هستند که در لبیک گویی برای خدا ، بر هم سبقت می گیرند وثانیه برایشان حکم حیات دارد تا لحظه ای دیر تر به خدا نرسند.
در روایات نیز در باره این افراد اینگونه  آمده است:
چون روز قیامت برپا می شود قومی محشور می شوند درحالیکه صورت هایشان مانند ستاره می درخشد.
فرشتگان الهی از آنان می پرسند:اعمال شما در دنیا چه بود؟
می گویند:ما کسانی هستیم که وقتی صدای مؤذن و آوای دلنشین اذان را می شنیدیم برای گرفتن وضو آماده می شدیم و به کار دیگری مشغول نمی ساختیم.
سپس دسته دیگری محشور می شوند درحالیکه صورت هایشان مانند ماه درخشان است.
از آنان سوال می شود:شما چه کسانی هستید؟
ما کسانی هستیم که قبل از نماز وضو  می گرفتیم و خود را آماده نماز می ساختیم.
همانگونه که در ابتدا اشاره کردیم نماز می تواند تمرینی خوبی برای منتظران حضرت بقیه الله الاعظم روحی له الفدا باشد .در واقع می توان گفت آنانی که بی تاب رسیدن لحظه نماز هستند بی تاب دولت کریمه خواهند بود.
پیامبر خوبی ها صلی الله علیه و آله و سلم چنان بی تاب وصال محبوب بود که هر وقت صدای اذان بلال را می شنید می فرمود:
ارحنا یا بلال
این کلام اوج بی تابی پیامبر را برای لحظه وصال در نماز نشان می دهد.
یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشرف نیز اینگونه بی تاب محبوب خویش اند و  ثانیه ها را در انتظار مولا می نشینند.
گرسنه و تشنه ای که سیرایی ندارد
منتظر، عاشق انتظار است و از این انتظار سیر نمی گردد.به تعبیر رسول اکرم صلوات الله علیه و آله او چون گرسنه و تشنه ای است که سیرایی ندارد .
پیامبر فرمود: ... اما گرسنه و تشنه، پس از سیرایی، میلی به آب و غذا ندارند و من هرگز از نماز سیر نمی شوم.
انتظار پروردگار
امام رضا علیه السلام  در اهمیت نماز اول وقت و آمادگی برای نماز فرموده اند:
اول وقت نماز، اگر بگویی کار دارم و فلانی در انتظار من است، خطاب میرسد از جانب خدا که اگر دیگران منتظر تو هستند، من خدا هم در انتظار تو هستم.
سپس فرمودند: آیا سزاوار است انتظار دیگران را بر انتظار خدا ترجیح بدهیم.
گفتنی است که دعای عهد صبحگاهی، برای منتظر به منزله نماز اول وقت می باشد لذا خوب است بعد از نماز صبح حتما دعای عهد بر روی سجاده خوانده شود که این امر نشان از اهمیت عهد و پیمانی است که در این دعا با مولای زمان خویش در محضر خدا می بندیم.
امام هادی علیه السلام نیز درباره اهمیت به وقت نماز در اول آن می فرمایند:
فضل الاول للاخر، کفضل الاخرة علی الدنیا
فضلیت نماز اول وقت بر آخر آن مانند فضیلت آخرت است بر دنیا.
یاران مولا حتی منتظرانه می خوابند و هر لحظه خویش را در محضر  او می بینندلذا   پیش از رسیدن لحظه صبحگاهی و نماز اول وقت با محبوب، بی تاب می شوند و تنها یک نشانه، مستشان می کند.
زینت و نظافت
اسلام سفارش می کند به هنگام شرکت در مساجد خود را زینت کنید و زینت های خود را برگیرید.این نشان می دهد که خداوند تا چه اندازه به  زیبایی و زیباکاری علاقمند است زیرا  خود زیباست و زیبایی را دوست دارد.
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  نیز جلوه خداوند است و دوستدار زیبایی ؛از این رو گاهی لازم است هنگام سخن گفتن با مولا، به زیبایی خویش را  بیاراییم.
طهارت شرط وصال
مراد از طهور (که نیمی از ایمان تلقی شده) پاک شدن از همه عوامل ناپاکی درون و بیرون آدمی است و نیمه دیگر آن آراستن جان به فضایل ظاهری و باطنی است.
"الطهور نصف الایمان"
خداوند پاکی ورزان را دوست دارد     لذا ـآن را نیمی از ایمان تلقی کرده است   و شرط ملاقات با خویش را هنگامه نماز پاک بودن می داند .
همچنین قرآن کریم می فرماید: "ولا یمسه الا المطهرون"
یعنی به کنه و حقیقت قرآن،نماز و مهدی سلام الله علیه  نمی رسند مگر پاکان. از همین رو ملاقات همیشگی با مولا عجل الله تعالی فرجه الشریف پاکی همیشگی را می طلبد.در گفتگو هایمان با مولای زمان عج، دهان خوشبو نگه داریم و از آنجایی که همیشه با او به گفتگو هستیم، همیشه به نظافت دهان خویش توجه کنیم
محوریت لباس در نماز
یکی از آداب مقدمات نماز پوشیدن لباس مناسب است که اولا غصبی نباشد و ثانیا مناسب با ایستادن به درگاه معبود بوده وهمچنین باید از پوشیدن لباس اهل شهرت پرهیز  کرد!
حکمت پوشیدن لباس مناسب از قبل نماز این است که لباس زشتی های ظاهر را می پوشاند تا این کار مقدمه ای شود بر پوشاندن و محو کردن گناهان او توسط نماز.
همچنین می توان گفت چنان که ظاهر خود را با جامه می پوشانیم،باید پیوسته درونمان در پوشش خوف و ترس و ظاهرمان در پوشش اطاعت باشد.
در حقیقت می توان گفت با هر لباسی به نماز می ایستی با همان لباس در ملاقات خدا حاضر می شوی بنابراین پوشیدن لباس مناسب و تمیز هنگامه نماز  از اهمیت بالایی برخوردار است.
نباید فراموش کنیم که پوشش مناسب در هنگام قرایت دعای عهد نیز بسیار اهمیت دارد زیرا تجدید پیمان است با فرمانده بزرگ هستی .
مکان مناجات با خدا
از دیگر مقدمات نماز مکان است.همه نقاط زمین می توان نماز خواند اما خداوند بر بندگان منت گزارده آنان را به خانه خویش برای  ملاقات فراخواند و اما تعیین مجلس ملاقات را به ما واگذار کرد تا هر جا که خواستیم مسجد بسازیم!
با اینکه هر جایی می توان با مولا حرف زد، اما گاهی حرکت لازمه است و  رفتن به مکانی خاص برای گفتگو هایی خاص با مولا.
عطر بندگی
همانگونه که گفتیم پاکی و طهارت نیمی از ایمان است و نیم دیگر آن آراستن به کارهای نیک و بوی خوش است لذا استفاده از عطر د رهنگامه نماز و ملاقات با پروردگار بسیار سفارش شده است .
ما هماره در محضر مولای زمان هستیم بنابراین استفاده از عطر و بوی خوش لازمه این حضور همیشگی است.
در روایتی از امام صادق علیه السلام داریم:
نماز کسی که خود را خوشبو کند از هفتاد نماز بدون بوی خوش برتر است.

ایمان بدن در سه چیز بیان شده ؛لازم است ابتدا انسان به وسیله وضو  بدن خویش را پاک  نموده سپس  خود را با  کارهای نیک  و بوی خوش  بیاراید و با پرهیز از گناهان ایمان بدن خویش را تکمیل نماید.
وضو نیز از مقدمات نماز می باشد که در بخشی جداگانه تحت عنوان وضوی مهدوی ، پیش از این در اختیارتان قرار گرفته است.

خواندن 497 دفعه
بیات

آخرین‌ها از بیات